Wynajem programistów – przyszłość branży IT?

Mateusz Polak - CEO, Co-founder, 16 sierpnia 2017

Wynajem programistów – przyszłość branży IT?

wynajem programistówRosnące znaczenie usług informatycznych już dawno stało się bezdyskusyjnym faktem. Potencjał nowych technologii jest ogromny, a kompetencje potrzebne do ich tworzenia i obsługi są niezbędne praktycznie w każdej branży. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na programistów rynek stworzył elastyczną usługę wynajmu specjalistów IT.

Koszty pracy napędzają outsourcing IT

Trudno dziś sobie wyobrazić rozwój firmy bez inwestycji w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Aplikacje, nanotechnologie, mobilny dostęp do internetu, usługi w chmurze to tylko niektóre z rozwiązań, które mogą wyznaczać kierunek przyszłych trendów tworzenia produktów i usług, ich sprzedaży oraz obsługi klientów. Każdy przedsiębiorca wybiegający myślami w przyszłość musi uwzględniać potencjał narzędzi IT. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na inwestycję w postaci zatrudnienia sztabu informatyków, czy nawet jednego specjalisty na etacie. Powodem są oczywiście koszty pracy, które się z tym wiążą. Po pierwsze, informatycy należą do jednej z najlepiej wynagradzanych grup zawodowych, a do tego duży popyt na ich usługi sprawia, że to pracownicy często dyktują warunki zatrudnienia pracodawcom i wybierają projekty gwarantujące im nie tylko odpowiednie zarobki, ale również i rozwój. Po drugie, z zatrudnieniem specjalisty IT na stałe wiążą się wysokie koszty pracodawcy w postaci podatków, składek i ozusowania. Dla wielu przedstawicieli biznesu, szczególnie sektora MSP, to rozwiązanie ponad siły. Rynek znalazł jednak rozwiązanie i w tej sytuacji. Coraz popularniejszą usługą staje się wynajem specjalistów IT, która może okazać się najbardziej efektywnym modelem obsługi informatycznej firmy. W tym miejscu warto wspomnieć, że z tego rozwiązania korzystają także firmy informatyczne „pożyczając” sobie informatyków do prac w poszczególnych projektach.

Wynajem programistów – główne korzyści

Warto dodać, że outsourcing informatyczny nie jest zjawiskiem nowym i wpisuje się w coraz bardziej zauważalny trend zlecania na zewnątrz niektórych usług. Ten model współpracy jest szczególnie popularny w branży finansowej czy audytorskiej. Wróćmy jednak zjawiska, w które w języku angielskim określa się mianem software outsourcing. Powiedzieliśmy już o wymiernych korzyściach finansowych takiego rozwiązania. Czy poza cięciem kosztów pracy są jeszcze jakieś atuty jakie niesie ze sobą wynajem programistów? Owszem. Firma zatrudniająca informatyka na zasadach wynajmu pozostawia sobie większą elastyczność w dobrze kontrahentów. Jeśli dana osoba nie sprawdzi się przy konkretnym projekcie, przy kolejnym będzie można skorzystać z usług innego specjalisty. Wymiana wykonawcy nie będzie wiązać się z kłopotliwą procedurą zwolnienia. Inną korzyścią jest także skrócony czas przeznaczony na rekrutację. Coraz więcej firm informatycznych oferuje usługę outsourcingu informatycznego, a wynajem specjalistów IT odbywa się na przejrzystych zasadach i pozwala zminimalizować czas przeznaczony na zatrudnienie, co może oznaczać kolejne oszczędności. Należy także pamiętać, że przy współczesnej dynamice rozwoju branży i narzędzi IT, ekstremalnie trudno o informatyka, który będzie w stanie pogodzić różnorodne role i sprostać wszystkim zadaniom. Decydując się na wersję obsługi informatycznej firmy poprzez wynajem programistów możemy skomponować zespół specjalistów niezbędnych do zbudowania konkretnego projektu.

Outsourcing informatyczny – rozwiązanie idealne?

Obiektywne przyjrzenie się opisywanemu zagadnieniu każe jednak stwierdzić, że outsourcing usług informatycznych ma też swoje wady, a właściwie jedną główną niedogodność – wzrost ryzyka. Oddając część swoich zasobów w ręce zewnętrznej firmy informatycznej musimy liczyć się z faktem dostępu osób trzecich do danych przedsiębiorstwa. Ponadto spada kontrola nad częścią procesów. Nie zapominajmy też, że, ustalone w umowie o współpracy między zleceniodawcą a firmą informatyczną wykonującą usługę outsourcingu IT, koszty mogą wzrosnąć w przypadku przedłużenia się trwania projektu, potrzeby aktualizacji pomysłu lub nieprzewidzianych komplikacji. W razie podjęcia współpracy na zasadzie wynajmu usług informatycznych pojawia się również ryzyko bankructwa partnera IT, choć zdarza się to niezmiennie rzadko.

Jak mądrze wynająć programistów?

Outsourcing informatyczny nie jest zapewne perfekcyjnym sposobem na rozwiązanie kwestii IT, niemniej dla wielu firm jest on jedynym dostępnym środkiem. Jak więc minimalizować ryzyko i dać swojej firmie szanse na rozwój z wykorzystaniem możliwości, które daje sektor IT? Przede wszystkim potrzebna będzie strategia działań outsourcingowych oparta o konkretne cele biznesowe zleceniodawcy. Powinna ona także uwzględniać zasoby firmy i analizę korzyści wynikających z opieki informatycznej firmy zewnętrznej. W dalszej fazie kluczowe będzie zarządzanie outsourcingiem począwszy od wyboru firmy IT do współpracy, poprzez zadbanie o bezpieczeństwo firmowych danych i kontrolę na zlecanymi pracami, aż na analizie efektów i ocenie skuteczności tego rozwiązania skończywszy.

Mateusz Polak - CEO, Co-founder, 16 sierpnia 2017

Więcej

Jak wybrać odpowiedni system CRM dla firmy?

Pozyskiwanie finansowania na aplikację

software house