Nowoczesne strony internetowe – trendy w projektowaniu w 2017 roku

Mateusz Polak - CEO, Co-founder, 19 października 2017

Nowoczesne strony internetowe – trendy w projektowaniu w 2017 roku

projektowanie aplikacji W czasach, kiedy internet staje się naszym naturalnym środowiskiem bytowania, przestaliśmy zwracać uwagę na strony internetowe, które odwiedzamy. Są jednak i takie witryny, które, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i unikatowego designu, zapadają nam w pamięć. Przyjrzyjmy się więc, jakie są ostatnie trendy w tworzeniu stron internetowych.

Trendy z prędkością światłowodu

Trudno dziś wyobrazić sobie drugą tak energiczną branżę jak szeroko pojęte IT, w tym tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych. Postęp w tej materii jest błyskawiczny, a kolejno postępujące po sobie inspiracje i mody zmieniają się jak w kalejdoskopie. Tylko niektóre trendy zdobywają serca internautów, a przez to także i uwagę projektantów stron internetowych na dłużej. Dziś zajmiemy się właśnie nimi. Oto 5 trendów z 2017 roku, które powinny być brane pod uwagę przy tworzeniu nowoczesnych projektów stron internetowych. Nowoczesny design strony WWW

Animacja na głównej

W ostatnich miesiącach coraz częściej można spotkać witryny, które w tle – zamiast (mniej lub bardziej) standardowej grafiki – mają wbudowaną animację lub film. Pomysł godny uwagi szczególnie w czasach, w których content video jest często jedynym, który potrafi przebić się do świadomości odbiorców w lawinie treści tekstowych i graficznych. Przy implementacji tego rozwiązania należy pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwszą jest przedłużony czas ładowania się strony, a drugą konieczność dostosowania formatu filmu do urządzeń mobilnych.

Prostota i przejrzystość

W kwestii trendów graficznych tworzenia stron internetowych królują duże, dopracowane w detalach zdjęcia, które zajmują gros (lub nawet całą) powierzchnię tła. Na wysokiej jakości fotografię naniesione są duże fonty o prostym, geometrycznym kroju. Czasami taka minimalistyczna kreacja jest dodatkowo wzbogacona CTA. Co ma na celu taka prosta konfiguracja? Skupienie uwagi odbiorcy na najważniejszym przesłaniu strony i nie rozpraszanie zmysłów jej pobocznymi wątkami. Rozwiązanie godne uwagi pod warunkiem, że dysponujemy unikatowymi i świetnej jakości zdjęciami, które chcemy uczynić „twarzą” naszej witryny.

Material Desing i karty

Skoro o rozwiązaniach wizualnych w nowoczesnych projektach stron internetowych mowa, to nie jest sposób pominąć zjawiska Material Designu (MD). Zostało ono wprowadzone przez Google już 2014 r, jednak dopiero od niedawna staje się doceniane przez projektantów WWW. Material Design to przede wszystkim zastosowanie jak najprostszych środków graficznych, dzięki którym witryna jest jeszcze bardziej przyjazna dla finalnego odbiorcy. W tym celu stosuje się m.in. proste ikony oraz odpowiednią grę kolorów i cieni, które tworzą hierarchę tego, co widzimy na witrynie. Nawiązaniem do filozofii MD są karty, dzięki którym w łatwy sposób można grupować elementy na stronie. Rozwiązanie to sprawdza się dobrze z sklepach internetowych i na stronach, na których ważną rolę odgrywają zdjęcia (patrz Pinterest).

Nowoczesne technologie tworzenia stron WWW

Age-responsive design

Wśród trendów deweloperskich, które cechują nowoczesne strony internetowe nie możemy już wspominać od technologii RWD, która dawno już przestała być rozpatrywana w kategoriach mody, a jest dziś bezwzględną koniecznością każdej witryny. Innym typem dostosowania do odbiorców jest responsywność ze względu na wiek. Nowoczesne projekty stron internetowych zakładają bowiem dostosowanie swojego układu i kolorystyki do wieku odbiorców. Dzięki niemu starsi odbiorcy będą widzieć witrynę w bardziej stonowanych barwach opatrzoną większym rozmiarem czcionki, a internauci w wieku wczesnoszkolnym trafią na stronę z bardziej jaskrawą kolorystyką.

Accelerated Mobile Pages (AMP)

O rewolucji mobilnej, która dzieje się na naszych oczach powiedziano już wiele, także na naszym blogu. Jednym z jego wyrazów jest Accelerated Mobile Pages, czyli standard technologiczny, który przyspiesza ładowanie stron mobilnych. Cierpliwość przestała być cnotą człowieka XXI wieku. Tym bardziej nie lubimy czekać na długo ładujące się witryny WWW. Google twierdzi, że nawet 40% internautów porzuca stronę, kiedy ta ładuje się dłużej niż 3 sek. Stąd pomysł na AMP i wspieranie tej technologii nie tylko przez Google, ale także innych gigantów sieci, np. Twittera czy WordPressa.

Trendy w tworzeniu stron internetowych – podsumowanie

Nowoczesne strony internetowe to pojęcie, które szybko traci na aktualizacji. Zapewne już w przyszłym kwartale mógłbym przygotować analogiczne zestawienie i umieścić w nim 5 innych, bieżących trendów w projektowaniu serwisów internetowych. Swoim rozmówcom zawsze polecam nabranie właściwego dystansu i zaprojektowanie strony zgodnie z własnymi potrzebami. Nowoczesna strona internetowa to przede wszystkim Twoja wizytówka w sieci, która powinna być kompromisem między atrakcyjnym wyglądem, funkcjonalnością i niezawodnością.

Mateusz Polak - CEO, Co-founder, 19 października 2017

Więcej

Wynajem programistów – przyszłość branży IT?

Nowoczesne strony internetowe – trendy w projektowaniu w 2017 roku

software house