Layout strony internetowej – przez oczy do serca

Mateusz Polak - CEO, Co-founder, 10 października 2017

Layout strony internetowej – przez oczy do serca

layout strony internetowejStrona internetowa to wizytówka Twojego biznesu. To truizm, który należy jednak powtarzać przy każdej możliwej okazji. Warto zadbać o najdrobniejsze detale designu strony, by to, co widoczne na pierwszy rzut oka zachęcało internautę do wykonania oczekiwanej przez nas akcji. Szata graficzna witryny to jeden z najważniejszych wymiarów, o którym należy pamiętać już na etapie jej projektowania.

Czym jest layout strony internetowej?

Najkrócej rzecz ujmując, pod tym pojęciem rozumiem całość konstrukcji graficznej, na którą trafiają odbiorcy po wejściu na stronę. Na szatę graficzną WWW składają się m.in. takie elementy jak: kolorystyka, logo, grafiki, grafiki produktowe (szczególnie jeśli mówimy o e-commerce), krój i rozmiar pisma, układ poszczególnych elementów, a w przypadku otwartych CMS-ów (np. WordPress, Joomla) także i wybrane motywy. W potocznym języku często wszystkie te składniki wrzucam do jednego worka, który oznaczamy etykietą „grafika”. Szata graficzna strony internetowej jest równie ważna co jej zawartość, czyli content. Oba te elementy powinny być ze sobą spójne, a przede wszystkim dobrze przemyślane już na etapie planowania witryny. Graficzne projektowanie stron internetowych może okazać się drobiazgowym i długotrwałym procesem. Zdecydowanie warto jednak poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, by finalnie otrzymać WWW, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna, a tym samym przekonująca dla naszych potencjalnych klientów.

Inwestycja w tworzenie grafiki

Nie jest tajemnicą, że aspekt wizualny jest dla nas niezmiernie ważny. Niezależnie od deklaracji, wielu z nas wybiera te produkty, które po prostu ładnie się prezentują. Przykładów nie trzeba szukać daleko – od tych bardziej oczywistych: ubrania, obuwie, akcesoria, meble, sprzęt elektroniczny, samochody, kończąc na dobrach codziennego użytku (np. kosmetyki, produkty spożywcze), po które sięgamy z racji na ładny design opakowania. Ponad 92% klientów twierdzi, że wymiar wizualny tego, co wkładają do swojego koszyka z zakupami ma dla nich znaczenie. Nasze zamiłowanie do estetyki przekłada się także na świat wirtualny. Jak podaje na swoim blogu Kissmetrics, 42% buszujących w sieci ocenia stronę WWW po designie, a 52% niedoszłych kupujących nie wrócić już do sklepu, bo nie spodobała im się jego grafika. Zaskoczeni? Te liczby potwierdzają, że, także w internecie, kupujemy głównie oczami, a web design może mieć ogromny wpływ na współczynniki konwersji w sklepie internetowym. Poprawnie zaprojektowany layout to lokata, z której zyski będziecie mogli czerpać przez długie lata.

Czym charakteryzuje się dobry design strony WWW?

Odpowiadając na to pytanie wkraczamy na nieco grząski grunt. Trudno bowiem znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Nieco inaczej na tę kwestię będzie spoglądał właściciel strony, inaczej web developer, a jeszcze z innego punktu widzenia spojrzy na nią internauta. Poza tym kwestie estetyki zawsze są obarczone subiektywizmem. Postaram się skupić na tych najbardziej uniwersalnych wyznacznikach graficznego projektowania stron internetowych, które – niezależnie od punktu widzenia – należy uznać za warte uwagi. Pierwszym z nich jest spójność. Cała koncepcja strony powinna tworzyć jedną, harmonijną całość. Wszystkie wspomniane wyżej części układanki – barwy, zdjęcia, czcionki, układ elementów itd. muszą ze sobą współbrzmieć i korespondować z wizerunkiem marki, osoby, organizacji, na której stronę trafiliśmy. To one sprawiają, że od pierwszego wejrzenia, będziemy się mogli zorientować, czy wylądowaliśmy na stronie nobliwej kancelarii notarialnej, landing page kredytu bankowego, blogu podróżnika czy w sklepie z zabawkami.
Drugą cechą dobrze zaprojektowanej szaty graficznej strony internetowej jest jej zgodność z aktualnymi trendami. Te, jak na trendy przystało, lubią się zmieniać, szczególnie w tak dynamicznej branży jak tworzenie stron internetowych i aplikacji. Ostatnie miesiące zdominowały chociażby: one page, material desing, duże zdjęcia w tle czy powrót będącego przez lata na cenzurowanym intro. Nawet jeśli sami nie mamy możliwości śledzenia ich na bieżąco, warto zapytać firmy oferujące graficzne tworzenie stron internetowych o to, co jest teraz modne w świecie web design.

Trzecim walorem grafiki na stronę powinna być jej responsywność. Responsive web design (RWD) to już nie tylko trend, ale wręcz obowiązek nowoczesnej witryny. W epoce urządzeń mobilny wszystkie elementy graficznej układanki powinny z łatwością dopasowywać się do różnego typu nośników, na których będą wyświetlane (monitory komputerów, ekrany laptopów, smartfony czy tablety). To standard, który muszą spełniać wszystkie strony chcące szczycić się wysokimi statystykami ruchu.

Website design to nie wszystko

Grafika internetowa to niebywale ważny aspekt tworzenia strony WWW. Nie możemy jednak zapominać, że to nie jedyne kryterium, przez które będą oceniać ją internauci. Pod layoutem strony internetowej czają się bowiem pozostałe wymiary, na które zwrócą uwagę osoby trafiające na Twój serwis. Mam tu na myśli przede wszystkim jego funkcjonalność, sprawną nawigację i content, którymi może poszczycić się strona. Nawet najpiękniejsza witryna przysparzająca problemów w uzyskaniu poszukiwanych informacji czy zakupie produktów, zakończy się wycofaniem się do konkurencji. Dlatego też projekt tworzenia strony należy traktować jako całość i stawiać na tych wykonawców, którzy podchodzą do tego zagadnienia w kompleksowy sposób.

Mateusz Polak - CEO, Co-founder, 10 października 2017

Więcej

Twoja aplikacja nie wypaliła? Wyciągnij wnioski, zrób kolejną.

Pozyskiwanie finansowania na aplikację

software house